Vinařství Štěpánek

Rodinná vinařská firma vznikla v roce 2006 a navázala tak na dlouholetou rodinnou vinařskou tradici. Víno se dříve vyrábělo v klasickém vinném sklípku. V roce 2005 se firma přestěhovala do nově zbudovaného objektu. Nově vybudovaný sklep se nachází taktéž v Mutěnicích a je dobře situovaný mezi vinicemi.

Vinařství Štěpánek nabízí posezení v typicky slováckém vinném sklepě. Kapacita je 25 lidí. Poskytuje řízené degustace, občerstvení.
Dále je možnost ubytování a muziky. 

Nyní firma hospodaří na jednom hektaru vinic. Zbývající část hroznů pro výrobu vín nakupuje od stálých dodavatelů. Zaměřuje se pouze na zpracování moravských hroznů, většinou ze slovácké podoblasti.

Hrozny bílých odrůd zpracovává na automatickém pneumatickém lisu. Kvasný proces probíhá reduktivní technologií řízeného kvašení v chlazených tancích. Fermentace a kvasný proces modrých odrůd probíhá ve speciálních vinofikátorech bez přístupu kyslíku. U všech červených vín probíhá po vylisování jablečno-mléčná fermentace v dřevěných sudech.

Bílá vína jsou po vyškolení plněna z tanků přímo do lahví, tím se zachovává svěžest a ovocnost vína. Červená vína několik měsíců leží v barikových nebo klasických sudech a poté jsou plněna do lahví.

Vinařství zpracovává 9 bílých a 3 modré odrůdy. Stěžejní odrůdy jsou Rulanské šedé, Hibernal, Tramín červený, Sauvignon a Dornfelder. 

Na trh dodává ročně asi 20 000 lahví jakostního a přívlastkového vína převážně do gastronomie, vinoték a specializovaných prodejen s vínem. Vína získávají ocenění na prestižních výstavách u nás i v zahraničí.

Podrobnější informace o Vinařství Štěpánek a jeho produkci se můžete dočíst na oficiálních stránkách společnosti - www.vinarstvistepanek.eu.